Tlačová správa: Unikátna dúhová lavička a knižná búdka v Dolnom Lopašove bola pokrstená

Tlačová správa: Unikátna dúhová lavička a knižná búdka v Dolnom Lopašove bola pokrstená

„Láska je, keď niekto odchádza a ty máš pocit, že by si mu chcel niečo povedať.“, „Neľutuj mŕtvych, ľutuj živých a hlavne tých, čo žijú bez lásky.“ Alebo „Dobré knihy neprezradia svoje tajomstvá naraz.“ Koľko času máme v taký obyčajný deň nad týmito citátmi rozmýšľať? A napadne nám to vôbec? Každému, kto si sadne na zvláštnu a unikátnu lavičku v Dolnom Lopašove, to na myseľ príde. Tieto slová mu našepká sama lavička. Čitateľskú lavičku na námestí v Dolnom Lopašove pokrstili 26. apríla o 14:30 miestni školáci bublinami z bublifukov.

Hrala tam ľudová hudba, o ktorú sa postarali v novovzniknutej zostave mladí chalani so staršími pánmi. Na námestí sa zišlo asi 150 ľudí, ktorí lavičku privítali veľmi pozitívne. Ako sa na nej sedí si skúsili deti, deduškovia, ale aj celé rodiny. Lavička je zvláštna tým, že je po dlhom čase prvou, ktorú dedina bude mať. Postarali sa o ňu a vyrobili ju mladí, ktorí nechcú čakať, že „sa niekto postará“. 

V Dolnom Lopašove sa momentálne najviac lavičiek nachádza v okolí zastávok a na cintoríne. Chýbajú na mnohých  miestach. Mládežnícka organizácia Lepší Dolný Lopašov sa rozhodla zmeniť to a obec postupne vybaví piatimi lavičkami. Nie bežnými, každá bude zvláštna a iná. 

Citatelska lavicka v Dolnom Lopasove

 Prvú farebnú lavičku s pomenovaním „čitateľská“ priviedla Dolnému Lopašovu mládežnícka organizácia Lepší Dolný Lopašov.

Prvá farebná lavička má pomenovanie „čitateľská“ preto, lebo je popísaná citátmi z kníh a nachádza sa vedľa nej knižná búdka Ďakujem, sused. Tých je už na Slovensku viac ako 10. V tej dolnolopašovskej budú knihy na voľné požičanie, či už na prečítanie na lavičke, alebo domov.

Lavičky vznikajú ako komunitný projekt inciatívy Lepší Dolný Lopašov. Autorom projektu je Jakub Tomiš, lavičku vyrobil iba 17-ročný Matej Machala a pomaľovali ju Matej Slabý a Jozef Vrbovský. Projekt farebných lavičiek vymyslel Jakub Tomiš v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte. 

„Hnevá ma, že u nás sú lavičky sústredené len pri autobusovej zastávke a na cintoríne a nikto sa nesnaží to zmeniť,“ hovorí Jakub Tomiš o motivácii, prečo chce osadiť lavičky v rôznych častiach obce. Každá lavička bude mať na sebe farebný fragment, ktorý korešponduje s miestom, kde sa nachádza,“ objasňuje koncept malieb výtvarník Matej Slabý. Pre čitateľskú lavičku pri kostole vymysleli koncept dúhy, ktorá odkazuje na symbol zmierenia v príbehu o potope sveta v starom zákone. Na dúhe sú citáty z kníh, ktoré navrhli obyvatelia obce. 

150 ľudí sa zišlo na námestí obce, ktorá vyhrala v roku 2014 ocenenie Obec s najpriateľskejším vzťahom k mládeži, aby privítali novú lavičku

 150 ľudí sa zišlo na námestí obce, ktorá vyhrala v roku 2014 ocenenie Obec s najpriateľskejším vzťahom k mládeži, aby privítali novú lavičku.

Lepší Dolný Lopašov je mládežnícka iniciatíva, ktorá od leta 2013 robí drobné kroky na zlepšenie života v obci. Doteraz zorganizovali napríklad kultúrny víkend, letné kino, rozhodli sa pomáhať vydávať obecné noviny. Lavičky sú ďalšou časťou do skladačky zaujímavých nápadov. 

 

Kontakt: Jakub Tomiš, www.facebook.com/lepsidolnylopasov, 0911 184 286, tomis.jakub@gmail.com

Close Menu